Červená čočka se zeleninou na indický způsob

Červená čočka se zeleninou na indický způsob by se mohla jmenovat také: Dhal z červené čočky se zeleninou. Dhal je indické národní jídlo, používá se pro různé pokrmy připravené z luštěnin a má konzistenci kaše. Kombinace červené čočky, zeleniny a koření je skvělé, protože luštěniny obsahují vysoké množství bílkovin, zelenina obsahuje hodně vlákniny, vitaminů, minerálů a antioxidantů a použité koření má skvělé účinky na naše zdraví. Například léčivé účinky kurkumy jsou známy již více než 6000 let.

Co potřebujeme?

1 cibule
500 g čerstvé nebo mražené zeleniny, např. kombinace květák, brokolice, mrkev
200 g červené čočky
500 ml kokosového mléka
2 lžíce kokosového oleje
2 stroužky česneku
1-2 cm čerstvého zázvoru
2 lžičky koření garam masala
1 lžička kurkumy
trošku chilli koření
sůl
citronová šťáva (z poloviny nebo z celého citronu)

Jak na to?

Cibuli oloupeme, najemno pokrájíme a osmahneme na kokosovém oleji. Přidáme očištěnou nakrájenou zeleninu, přidáme koření, krátce orestujeme a 10-15 minut podusíme (pokud je potřeba, podlijeme vodou).  Přidáme kokosové mléko, promícháme, přidáme čočku a nastrouhaný zázvor. Dusíme cca 10-15 minut, dokud čočka i zelenina nezměkne. Na závěr přidáme prolisovaný česnek, citronovou šťávu a podle chuti dosolíme, případně ještě přidáme koření garam masala. S chutí si prostě vyhrajte a dolaďte ji. Pokrm můžeme servírovat posypaný sekaným koriandrem, petrželkou nebo jarní cibulkou. Dobrou chuť 🙂

Restování zeleniny na dhal z červené čočky

Zeleninu s kořením orestujeme na kokosovém oleji a podusíme.

Přidáme kokosové mléko a červenou čočku.

Když je zelenina téměř měkká, přilijeme kokosové mléko a přidáme červenou čočku.

Dhal z červené čočky můžeme podávat posypaný jarní cibulkou.

Baví vás moje články a recepty? Stáhněte si zdarma můj ebook:

Inspirativní recepty pro zdravý životní styl

Stažením ebooku dáváte souhlas se zpracováním Vašich údajů potřebným pro zasílání akčních nabídek, článků a newsletterů s tématikou ohledně zdravého životního stylu. Ujišťujeme Vás, že Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí a budeme je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů. Seznamte se s našimi zásadami ochrany osobních údajů.