Pozice psa hlavou dolů: proč je dobrá (nejen) pro naše záda

Pozice psa hlavou dolů (Adho Mukha Shvanasana) je pravděpodobně nejznámější jógovou pozicí (neboli ásanou). Je součásti sestavy „pozdrav slunci“ a je to jedna z prvních pozic, které se začátečníci učí a zcela určitě se s ní setkáte na jakékoliv hodině jógy. A to zcela oprávněně. Tato pozice totiž posiluje a povzbuzuje celé tělo: její zdravotní přínosy jsou velice významné a cenné.

Pozice psa hlavou dolů aktivuje životně důležitý kanál močového měchýře, který probíhá právě podél délky zad. Aktivace kanálu močového měchýře posiluje imunitní systém a může vést ke zmírnění bolestí hlavy nebo zad. Účinky jsou velmi podobné akupunkturní stimulaci, ale není potřeba použití jehel.

Podél páteře jsou navíc akupunkturní body, které se nazývají Back Shu. Tyto body jsou zodpovědné za transport krve a dalších důležitých látek do různých orgánů. Body Back Shu se v tradiční čínské medicíně používají při léčbě chronických onemocnění, jako jsou například astma, nespavost, syndrom dráždivého tračníku, migrény nebo dokonce úzkosti. Výborná zpráva je, že pozice psa hlavou dolů aktivuje všechny akupunkturní tlakové body Back Shu!

Jak pozici psa hlavou dolů provádět 

V pozici psa hlavou dolů máme chodidla na šířku boků, prsty rukou roztáhneme od sebe tak, aby prostředníky směřovaly vpřed a palce k sobě. Pokud patami nedošlápneme do podložky, pokrčíme kolena. Zatlačíme do chodidel i do celých dlaní. Lokty máme natažené (pokud máte hypermobilitu loktů, mírně je pokrčte). Sedací kosti jsou nejvyšším bodem těla. Zpevníme spodní břicho a pánevní dno. Důležité je, že záda musejí být rovná. Hlava je volná a ramena tlačíme od uší. Pohled směřuje k pupíku (nebo k předním stehnům nebo na palce u nohou). Hluboce dýcháme a vnímáme svůj dech.

Že se vám tato pozice zdá příliš jednoduchá? Tak to tedy není. Pes hlavou dolů je naopak velmi náročná pozice. Naše svaly totiž musí držet tělo v pozici, která odporuje gravitaci!

Jaké jsou další účinky pozice pes hlavou dolů

  • protažení celé zadní strany těla
  • posílení celé přední strany těla (včetně břišních svalů, které podporují páteř)
  • zlepšení krevního oběhu a prokrvení mozku
  • stimulace ledvin, jater, sleziny a zlepšení trávení
  • odstranění únavy a napětí
  • zmírnění stresu
  • aktivace celého těla a zvýšení energie

Tolik pozitivních účinků a bez potřeby receptu od lékaře. A zadarmo. No, to bych lhala, zadarmo to není… chce to totiž váš aktivní přístup, píli a pravidelnost.

 

Jak být spokojenější, šťastnější, sebevědomější a zdravější?
Já (už) vím, jak na to.

Poradenství

Klid, radost, zdravý životní styl
Chcete změnit Váš život? Trápí Vás vztahy? Chcete se konečně začít mít rád(a)? Téma individuálního koučinku plně přizpůsobím Vašim potřebám. Naše setkání bude trvat 60 minut a během něj můžeme začít odbourávat Váš strach, posílit Vaše sebevědomí nebo zaostřit na stres ve Vašem životě.

Program CHCI ZMĚNU!

Motivace a smysl života
Cítíte, že potřebujete změnu? Chcete být sebevědomější, šťastnější, zdravější? Chcete se konečně začít mít rád(a)? V rámci tohoto programu se 3x potkáme a detailněji se podíváme na Váš životní styl a naplánujeme spolu změny, abyste se cítili lépe, radostněji a šťastněji. Do Vašeho života zařadíme nové zvyky, abyste se cítili báječně.
Žena a balónky

Program HARMONIE TĚLA, MYSLI A DUŠE

Sebevědomí, vyrovnanost, spokojenost
V rámci tohoto programu se potkáme 10x a budeme se zabývat vším, co je potřebné pro Váš zdravější, harmoničtější, vyrovnanější a klidnější život.

Ještě váháte? Napište mi... 

... a já se Vám co nejdříve ozvu.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů