Top 7 potravin s vysokým obsahem hořčíku

Nedávno jsme psali o tom, že za zvýšenou únavností, nesoustředěností a podrážděností může být „jenom“ nedostatek hořčíku. Nejlepší způsob, jak doplnit hořčík, je samozřejmě jíst stravu s vysokým obsahem hořčíku. Některé potraviny jsou na hořčík obzvlášť bohaté. Které to jsou? Tady je seznam těch 7 nej:

Ořechy – zejména mandle, kešu a para ořechy
Nezapomínejte si oříšky dopřávat denně, působí totiž navíc i protizánětlivě.

Luštěniny – čočka, fazole, cizrna, hrách, sója
Luštěniny jsou navíc bohaté na vlákninu a mají nízký glykemický index, takže mohou přispívat ke snížení hladiny cholesterolu, zlepšovat hladinu cukru v krvi, a snižovat riziko onemocnění srdce a cév.
Že už vás nebaví pořád připravovat a jíst jenom čočku nakyselo? Tak to mám pro vás tip. Tedy rovnou dva: zkuste polévku z červené čočky nebo  fantastickou černou čočku beluga.

Semínka – lněné, dýňové, chia…
Semínka jsou navíc bohaté na železo, mononenasycené tuky a omega-3 mastné kyseliny. A ještě jsou velice bohaté na vlákninu. Obsahují též antioxidanty, které chrání buňky před škodlivými volnými radikály.
Náš tip: přidávejte si je do salátů!

Cereálie – pšenice, oves a ječmen, pseudocereálie pohanka a quinoa.
Celozrnné potraviny obsahují také hodně vitaminů skupiny B, selenu, manganu a vlákniny. V různých studiích bylo prokázáno, že celozrnné potraviny snižují zánět a riziko srdečních onemocnění.

Banány
Kromě hořčíku mají i vysoký obsah draslíku, který pomáhá snižovat krevní tlak a snižovat riziko srdečních onemocnění. Banány také obsahují vitamin C, vitamin B6, mangan a vlákninu.

Zelená listová zelenina
Kromě hořčíku je listová zelenina vynikajícím zdrojem vitaminu A, vitaminu C, vitaminu K, železa a manganu. Náš tip: přidávejte si špenát do smoothie!

Avokádo
Avokádo má také vysoký obsah draslíku, vitaminů skupiny B a vitaminu K. Má vysoký obsah mononenasycených tuků, které jsou důležité pro zdravé srdce. Kromě toho je avokádo vynikajícím zdrojem vlákniny. Studie ukázaly, že konzumace avokáda pomáhá snižovat zánět a zlepšit hladinu cholesterolu. Z avokáda si můžete připravit výtečnou avokádovou pomazánku (guacamole) nebo můžete zvolit zdravou sladkou variantu – avokádovou nutelu.

Základem je samozřejmě pestrá a vyvážená strava, ve které budeme přijímat živiny, vitaminy a minerály. Pokud však jsme vystaveni stresu, námaze apod., je vhodné přijímat hořčík i ve formě doplňků stravy. Doplňků stravy obsahujících hořčík je na trhu mnoho, je potřeba se dívat hlavně na formu, kterou obsahují, aby byla dobře vstřebatelná. Pokud se rozhodnete doplňovat hořčík i ve formě doplňků stravy, doporučujeme přijímat hořčík ve formě kvalitních doplňků stravy s vysokou vstřebatelností, například doplněk stravy MAGNE HARMONY. Obsahuje hořčík ve 2 organických pro tu nejlepší účinnost a vstřebatelnost: jablečnan hořečnatý (neboli malát hořečnatý) a bisglycinát hořečnatý. MAGNE HARMONY se pyšní nejen organickými formami hořčíku, které jsou pro tělo snadno vstřebatelné., ale také obsahem vitaminu B6 a jodu. Tyto látky mají synergický efekt, který podporuje nervovou soustavu, posiluje imunitní systém, zlepšuje schopnost koncentrace, učení a myšlení díky komplexnímu působení na psychickou činnost atd.

Nezapomínejme, že i zdánlivě malé změny dělají velké rozdíly. A hořčík nám může pomoci navrátit klid a harmonii.

Baví vás moje články a recepty? Stáhněte si zdarma můj ebook:

Inspirativní recepty pro zdravý životní styl

Stažením ebooku dáváte souhlas se zpracováním Vašich údajů potřebným pro zasílání akčních nabídek, článků a newsletterů s tématikou ohledně zdravého životního stylu. Ujišťujeme Vás, že Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí a budeme je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů. Seznamte se s našimi zásadami ochrany osobních údajů.