Dopřejte si jahody a buďte plní pohody

Červeňoučké, slaďoučké a zdravoučké…ano, jahody. Jsou nejenom krásné a sladké, ale jsou i zdravé. Za svou krásnou barvu vděčí, podobně jako maliny nebo borůvky, flavonoidům – antokyanům. A navíc obsahují jenom málo kalorií, takže se skutečně nemusíme bát si je dopřát. 100 gramů jahod obsahuje přibližně 30 kcal, tedy podobně, jako meloun. A meloun nikdo z nás za energetickou bombu nepovažuje, že?

Málo kalorií, ale hodně vitaminů a minerálů

O co méně kalorií, o to víc vitaminů a minerálů jahody obsahují. Obsahují vitamín A, vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B7 a B9), vitamin C, E a K. Z minerálů obsahují významné množství hořčíku. A proč je hořčík důležitý, o tom jsme si psali minule zde. Pamatujete? Přesně tak, hořčík je jednou z nejdůležitějších minerálních látek pro zdraví, krásu, spokojenost, vnitřní klid a vyrovnanost.

Jahody obsahují také velké množství draslíku, který podporuje fungování nervové soustavy, svalů a má příznivý účinek na udržování krevního tlaku. Jahody jsou rovněž zdrojem mnoha dalších, neméně důležitých prvků, jako je vápník, železo, mangan nebo zinek, které jsou nesmírně důležité pro správné fungování každé buňky v našem těle. Udržují buňky zdravé a zpomalují jejich stárnutí.

Pevná a pružná pokožka přirozenou cestou

Jahody jsou významným a jedním z nejlepších zdrojů vitaminu C. Jeho obsah je porovnatelný s obsahem v citrusech. Vitamin C je důležitý pro tvorbu kolagenu, který je nevyhnutný pro pevnost a pružnost kůže a chrání pokožku proti stárnutí. Účinků vitaminu C je nespočet. Ale o nich až příště…

Proti stárnutí i rakovině

Jahody obsahují spoustu antioxidantů. Antioxidanty jsou látky, které neutralizují účinek volných radikálů, a tedy jsou schopny v organizmu kompenzovat škodlivé účinky probíhajících oxidačních procesů. Antioxidanty hrají významnou roli v prevenci vzniku mnoha chronických onemocnění, jako jsou onemocnění srdce a cév, artritida, mozková mrtvice, Alzheimerova choroba, rakovina apod. Protože volné radikály mohou být zodpovědné za stárnutí buněk (tím, že poškozují DNA), antioxidanty mohou působit proti stárnutí a navozují regeneraci organizmu.

Jahody jsou jedním z nejlepších zdrojů vitaminu C a některé výzkumy dokonce ukazují, že jahody mají z veškerého ovoce i nejvyšší antioxidační účinek, tedy schopnost neutralizovat volné radikály a chránit nás před chronickým zánětem. Navíc jsou prý považovány za královské ovoce nebo plody lásky! Odepírat si je by tedy byla skutečně škoda, co myslíte?

Můj tip:

Připravte si jahodové smoothie s mátou a chia semínky. A pokud se vám jahody už nevejdou do bříška, zamrazte si je. Uchovají si tak většinu cenných látek a v zimě jako byste je našli.

 

 

 

Baví vás moje články a recepty? Stáhněte si zdarma můj ebook:

Inspirativní recepty pro zdravý životní styl

Stažením ebooku dáváte souhlas se zpracováním Vašich údajů potřebným pro zasílání akčních nabídek, článků a newsletterů s tématikou ohledně zdravého životního stylu. Ujišťujeme Vás, že Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí a budeme je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů. Seznamte se s našimi zásadami ochrany osobních údajů.
Komentáře