Zdravý životní styl je drahý. Je to pravda nebo lež?

Někdy (nebo spíše často) slýchávám, že zdravý životní styl je drahý. Samozřejmě, že může být. Ale nemusí. Stejně, jako nezdravý životní styl. I ten může být drahý, levný nebo tak akorát.

Jedno je jisté, pokud jste se rozhodli žít zdravě, tak musíte nakupovat zdravé potraviny. Že zdravé potraviny jsou vždy drahé? To nemusí být vůbec pravda. A hned vám řeknu proč.

Jídelníček přizpůsobte sezóně

Pokud se zeptáte babičky, ta vám bude vyprávět, co se jedlo v její mládí, a vy zjistíte, že se jedlo to, co zrovna rostlo a dozrálo. Jedlo se to zejména čerstvé, i když se hodně i zavařovalo. A nakládalo. Kvašené zelí v zimě nesmělo chybět. Dnes u nás jíme potraviny dovezené z druhého konce světa a navíc často chemicky ošetřené, upravené, přibarvené… Babička vám ale řekne, že jedla to, co si vypěstovala sama, její soused nebo co koupila na trhu. Možná si dopřála ovoce z velké dálky, ale zcela jistě velice omezeně. Určitě tedy neškodí zamyslet se a vrátit se ke kořenům. Zdravá strava totiž nemusí být o tom každé ráno snídat mango… I když mně by to zas tak nevadilo 🙂

Jsou bio produkty drahé?

Bio produkty jsou automaticky spojené s tím, že jsou drahé. To ale nemusí být pravda. Můžete nakupovat od lokálních pěstitelů, farmářů apod. Rozšířené jsou i bedýnkové služby, kde vám čerstvou zeleninu a ovoce dovezou až domů ke dveřím (nebo kam si řeknete). A tak se může docela dobře stát, že za skvělou kvalitu zaplatíte ještě méně než v hypermarketu.

Jezte tak akorát

Samozřejmě, pokud byste denně snědli kilo oříšků, protože ořechy jsou zdravé, označíte zdravé potraviny za drahé. Jenomže snědení kila ořechů denně se zdravým životním stylem nemá nic společného. I jedení zdravých potravin má svou míru. Ovoce je zdravé, ale nemusíme ho jíst na kila. Pokud budeme jíst správné porce, nemusíme se bát, že zdravý životní styl ohrozí naši peněženku.

Jsou zdravé potraviny těžko dostupné a nedají se sehnat?

Je pravdou, že v knihkupectvích najdeme nespočet knih, podle kterých se prostě vařit nedá. Sice v nich najdete krásné fotky, ale někdy recepty obsahují příliš mnoho surovin, přičemž některé z nich se skutečně snad sehnat ani nedají a pokud ano, jsou velmi drahé. Zdravé jídlo ale vůbec nemusí obsahovat nedostupné suroviny. A už vůbec ne drahé. Co třeba taková čočka? Seženete ji všude, a že by byla nějak cenově nedostupná, si nemyslím. A vlastně, týká se to veškerých luštěnin. Jsou zdravé, výživné, cenově dostupné pro každého a nemusíte je shánět ve speciálních obchodech.

Červená čočka

Vaření zdravých jídel nemusí být komplikované a časově náročné

Opět platí, že v některých kuchařkách najdete recepty, podle kterých skutečně neuvaříte. Nebo uvaříte, ale v kuchyni strávíte mládí. Ale nemusí tomu tak být.  Zdravá jídla mohou být připravena z dostupných surovin a mohou být často připravena za chvilku. Jindy za delší chvilku 🙂 ale určitě nemusíte v kuchyni strávit hodiny. A co je ještě lepší, často můžete navařit větší množství a zabijete dva obědy jednou ranou 🙂

Inspirovat se můžete například v mém ebooku „Inspirativní recepty pro zdravý životní styl“, který je vlastně takovou malou kuchařkou. Stáhnout si jej můžete zde. A to zcela zdarma!

Nakoupíte i v běžném obchodě

Ano, nemusíte vyhledávat speciální obchody. I když, z času na čas nebude na škodu zavítat do obchodu se zdravou výživou a nakoupit několik potravin. V každém běžném obchodě ale najdete i zdravé potraviny. Ano, velkou část potravin obejdete obloukem, ale určitě koupíte i potraviny zdravé. Samozřejmě si nebudete vybírat různé polotovary, slazené potraviny nebo nápoje. Pozor si dávejte i na skrytý cukr v potravinách! Pokud budete pozorní, brzy zjistíte, kolik potravin rafinovaný cukr obsahuje.

Pestrá a vyvážená strava je základ

I když vám pestrá a vyvážená strava zabezpečí dostatek výživných látek, vitaminů, minerálů a antioxidantů, není někdy na škodu využít doplňky stravy. Hlavně pokud se to týká vitaminů a minerálů, které jsou důležité pro naše tělo, pro náš duševní stav, klid, pohodu a vyrovnanost. Králem mezi minerály a minerál vyrovnanosti je hořčík. O jeho důležitosti jsme už psali zde a obsahuje ho například doplněk stravy Zdravá volba Ani-Aging Minerals. Ale nejen to, tento doplněk stravy obsahuje i dalších 6 minerálů. Vitaminy zase obsahuje doplněk stravy Anti-Aging Vitamins, který obsahuje až 10 různých vitaminů. Tyto doplňky stravy vyvinuli lékaři a odborníci kliniky Cellthera, kteří o stravě a potřebách organizmu vědí skutečně mnoho.

Je zřejmé, že pokud budete jíst nutričně nevyváženou stravu, která se bude skládat převážně z hamburgerů, různých sušenek, polotovarů nebo jídel z fastfoodů, pravděpodobně se nebudete cítit zcela fit a plní energie. Samozřejmě, že vše není jenom o stravě. Je to také o naší motivaci zdravě žít, pravidelně se hýbat a pozitivně myslet.

Baví vás moje články a recepty? Stáhněte si zdarma můj ebook:

Inspirativní recepty pro zdravý životní styl

Stažením ebooku dáváte souhlas se zpracováním Vašich údajů potřebným pro zasílání akčních nabídek, článků a newsletterů s tématikou ohledně zdravého životního stylu. Ujišťujeme Vás, že Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí a budeme je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů. Seznamte se s našimi zásadami ochrany osobních údajů.